1398/03/20

شعار هفته جهانی فضا در سال ۲۰۱۹ اعلام شد

هر سال انجمن هفته جهانی فضا (WSWA) موضوعی را برای هفته جهانی فضا (WSW) انتخاب می­‌کند تا تمام فعالیت­‌ها و رویدادهای صورت گرفته در جهان را در این هفته ( ۴ تا ۱۰ اکتبر) پیرامون این شعار برنامه‌ریزی نماید. این انجمن شعار هفته جهانی فضا برای امسال را «ماه، دروازه‌ای به سوی ستارگان» اعلام کرده است.
شعار هفته جهانی فضا در سال ۲۰۱۹ اعلام شد

هر سال انجمن هفته جهانی فضا (WSWA) موضوعی را برای هفته جهانی فضا (WSW) انتخاب می­‌کند تا تمام فعالیت­‌ها و رویدادهای صورت گرفته در جهان را در این هفته (۴ تا ۱۰ اکتبر) پیرامون این شعار برنامه‌ریزی نماید. این انجمن شعار هفته جهانی فضا برای امسال را «ماه، دروازه‌ای به سوی ستارگان» اعلام کرده است.

طبق گفته این انجمن، هفته جهانی فضا بزرگترین رویداد فضایی جهان است که در سال گذشته با افزایش ۴۵ درصدی برگزاری رویدادهای مختلف در سراسر دنیا رکورد جدیدی به ثبت رسیده است و ۵۴۲۲ رویداد در ۸۶ کشور برگزار شده است.

دنیس استون (Dennis Stone)، رئیس انجمن هفته جهانی فضا گفت: «امسال پنجاهمین سالگرد قدم گذاشتن انسان به کره ماه است. این روزها آژانس‌های فضایی در سراسر جهان برنامه‌های مأموریت به ماه را طرح‌ریزی کرده‌اند. بنابراین گزینه منطقی برای تمرکز فعالیت‌ها در هفته جهانی فضا در سال ۲۰۱۹ روی ماه خواهد بود.»

سازمان ملل متحد ۴ تا ۱۰ اکتبر هر سال را با انجام هزاران فعالیت، هفته جهانی فضا نام‌گذاری کرده است. طبق آمار انجمن هفته جهانی فضا در این هفته در سال ۲۰۱۷ بیش از ۳۷۰۰ رویداد در ۸۰ کشور جهان اتفاق افتاد.

در سال ۲۰۱۸ شعار هفته جهانی فضا  «فضا جهان را متحد می‌کند» بود. هیئت مدیره انجمن هفته جهانی فضا به ریاست دکتر فرانسیسکو خاویر مندیه‌تا (Francisco Javier Mendieta)، مدیرکل آژانس فضایی مکزیک (Agencia Espacial Mexicana)، این شعار را انتخاب کرد. به گفته استون امسال بیستمین سالگرد هفته جهانی فضا جشن گرفته خواهد شد.

درباره هفته جهانی فضا

 بزرگترین رویداد فضایی در زمین یعنی هفته جهانی فضا، هر ساله از ۴ تا ۱۰ اکتبر برگزار می‌شود. این یک جشن بین‌المللی در خصوص سهم علوم و فناوری فضایی در بهبود شرایط بشر است. در هفته جهانی فضا هزاران رویداد مرتبط با فضا توسط سازمان‌های فضایی، شرکت‌های هوافضا، مدارس، افلاک‌نماها، موزه‌ها و باشگاه‌های فضایی و با هماهنگ‌سازی در یک چارچوب زمانی مشترک برای دستیابی به دانش بیشتر و تأثیر عمومی در دانشجویان و عموم مردم برگزار می‌گردد.

درباره انجمن هفته جهانی فضا

 انجمن هفته جهانی فضا یک نهاد بین‌المللی غیردولتی است که در سال ۱۹۸۲ به عنوان یک سازمان غیر انتفاعی در ایالات متحده آمریکا به ثبت رسید. این انجمن توسط یک هیئت مدیره متشکل از رهبران جهانی فضا و سایر صاحب نظران اداره می‌شود. یک تیم اجرایی عملیات را مدیریت کرده و داوطلبانی هم از آنها حمایت می‌کنند. مأموریت این انجمن ایجاد پیوند بین فضا و جامعه از طریق آموزش عمومی، مشارکت و گفتگو در خصوص فعالیت‌های فضایی از طریق تمرکز فعالیت‌ها در هفته جهانی فضاست. این انجمن ناظر دائمی در کمیته سازمان ملل متحد در زمینه استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو است و توسط کمک‌های داوطلبانه حامیان مالی حمایت می‌شود.

منبع: ایسکانیوز

رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

آغاز برنامه‌های هفته نجوم از ۱۶ اردیبهشت

1398/02/10
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران(Astronomical Society of Iran) اعلام کرد: «ویژه‌برنامه‌های هفته نجوم امسال از روز دوشنبه ۱۶ تا ۲۲ اردیبهشت برگزار می‌شود و شنبه ۲۱ اردیبهشت روز جهانی ستاره‌شناسی...

پربازدیدکننده ترین خبر

آمریکا به‌دنبال استفاده از میدان مغناطیسی زمین به‌عنوان جایگزین جی‌پی‌اس در شرایط جنگی

نیروی هوایی ایالات متحده (U.S. Air Force) با در نظر داشتن احتمال قطعی شبکه مکان‌یابی جی‌پی‌اس (GPS) در هنگام جنگ احتمالی، به‌دنبال یک راه‌حل ثانویه و پایدار می‌گردد و برای این منظور می‌خواهد از نقشه میدان مغناطیسی زمین جهت مکان‌یابی استفاده کند. دقت و پایداری نقشه‌های میدان مغناطیسی به‌قدری بالاست که می‌توان در میدان نبرد از آن به‌عنوان روشی برای مکان‌یابی نیروهای روی خشکی، کشتی‌ها و جنگنده‌ها استفاده کرد. ارتش ایالات متحده تاکنون روش‌های جایگزین مختلفی برای استفاده در هنگام جنگ معرفی کرده، اما تاکنون هیچ کدام از آن‌ها به‌اندازه سامانه مکان‌یابی مبتنی بر میدان مغناطیسی (MAGNAV) مؤثر و دقیق نبوده است.